Justiva 25 komentárov

Aké sú základné podmienky na prevádzkovanie taxislužby?

Prevádzkovanie taxislužby patrí medzi koncesované živnosti. To znamená, že na túto činnosť je potrebné získať od príslušného úradu koncesiu. Za týmto účelom je potrebné mať garanta odbornej spôsobilosti a preukázať finančnú spôsobilosť.

Kde je možné vybaviť koncesiu na prevádzku taxislužby?

Za vydávanie koncesie pre taxislužby je zodpovedný miestne príslušný Okresný úrad v sídle kraja, odbor cestnej dopravy a pozemných komunikácii. Miestna príslušnosť sa určuje podľa sídla spoločnosti.

Kde je možné prevádzkovať taxislužbu?

Taxislužbu je možné prevádzkovať iba tam, kde to definuje vydaná koncesia. Koncesia je vydávaná krajom na územie daného kraja. Za určitých okolností je možné rozšíriť územné pôsobenie aj na iné kraje. Musí sa to však stať so súhlasom príslušných krajov.

Je možné podnikanie pod voľnou živnosťou  nepravidelnej prepravy osôb?

Takéto podnikanie nie je možné, keďže tento druh živnosti už neexistuje. Na prepravu  do 9 ľudí je potrebné získať živnosť pre taxislužbu. Toto platí pre všetky druhy nepravidelnej prepravy ľudí – prepravu ľudí na letiská či prepravu ľudí na opatrovateľské služby v zahraničí.

Chcem prepravovať osoby do Rakúska. Je to možné?

Pokiaľ ste držiteľom koncesie pre taxislužbu, tak ľudí do Rakúska prepravovať môžete. V tejto oblasti však legislatíva v Európe nie zjednotená. Je potrebné sa riadiť pravidlami v každej jednej krajine. V prípade Rakúska tak môžete ľudí do krajiny voziť voľne. Opačným smerom to však nie je vôbec také jednoduché. Budete musieť získať špeciálne povolenie v Rakúsku.

Jednoducho – pokiaľ chcete niekoho dopraviť na viedenské letisko, nič vám v tom nebráni. Pokiaľ by ste však chceli niekoho zobrať z viedenského letiska smerom späť na Slovensko, potrebujete rakúske povolenie.

Aké vozidlo je možné použiť na prevádzkovanie taxislužby?

Minimálny vek vozidla je 8 rokov. Meria sa vek od jeho uvedenia do prevádzky. Toto vozidlo je následne možné následne prevádzkovať po dobu platnosti koncesie – teda 10 rokov. Avšak za predpokladu, že vozidlo bude mať platnú STK a EK.

Môže byť vozidlo evidované vo viac ako jednej koncesii?

Každé vozidlo môže byť evidované iba v jednej koncesii. V nej má pridelené evidenčné číslo, ktoré je jedinečné.

Kto môže byť vodičom taxislužby?

Osoba, ktorá je minimálne tri roky držiteľom vodičského oprávnenia

Vodič musí mať minimálne 21 rokov

Vodič musí byť v plnom rozsahu spôsobilý na právne úkony

Vodič musí byť bezúhonný – musí predložiť najviac 3 mesiace starý výpis z registra trestov

Preukaz vodiča taxislužby bez skúšok? Je to možné?

Preukaz vodiča taxislužby získava bez skúšok osoba, ktorá je držiteľom odbornej spôsobilosti prevádzkovateľa taxislužby. Táto osoba získava preukaz vodiča taxislužby na základe žiadosti. Nemusí robiť žiadne skúšky.

Akou formou môže byť vodič spojený s taxislužbou?

musí mať s prevádzkovateľom pracovnú zmluvu

prácu môže vykonávať aj ako samostatne zárobková osoba

Aké sú kroky po získaní koncesie na taxislužbu?

Predmet činnosti taxislužby je potrebné zapísať do obchodného registra. Zároveň je potrebné do 30 dní začať taxislužbu prevádzkovať. Ak podnikateľ nezačne taxislužbu prevádzkovať do tohto času, zo zákona mu môže byť koncesia odňatá.

Založenie spoločnosti za 299 €
vypracovanie kompletnej dokumentácie
obsahuje súdny poplatok vo výške 150 €
vypracovanie dokumentov do 24 hodín
konzultácia zdarma
Mám záujem o založenie s. r. o.

— 25 Comments —

  • Dobry den, cca nasledovne:

   Koncesiu nemožno udeliť žiadateľovi, na ktorého majetok bol vyhlásený konkurz, počas troch rokov odo dňa ukončenia konkurzu alebo opätovného potvrdenia núteného vyrovnania; to neplatí, ak ku konkurzu alebo k nútenému vyrovnaniu došlo v dôsledku úpadku alebo trestného činu tretej osoby. Koncesiu však možno udeliť žiadateľovi po uplynutí jedného roka odo dňa vyrovnania záväzkov z konkurzu podľa rozvrhového uznesenia súdu. Ak žiadateľ spôsobil konkurz alebo nútené vyrovnanie úmyselne, možno mu udeliť koncesiu najskôr po piatich rokoch odo dňa úplného vyrovnania záväzkov z konkurzu podľa rozvrhového uznesenia súdu. Toto sa vzťahuje aj na žiadateľa, voči ktorému sa zamietlo vyhlásenie konkurzu len pre nedostatok majetku postačujúceho aspoň na úhradu trov konania. Koncesiu nemožno udeliť ani žiadateľovi, ktorému bol súdom uložený trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlo alebo sankcia zákazu činnosti viesť motorové vozidlo v priestupkovom konaní, dokiaľ zákaz trvá.

 1. Dobry den…
  Viete zodpovedat aj :
  – kolko stoji koncesia na kazde vozidlo? Alebo je pocet neobmedzeny a plati sa iba jedna celkova suma?
  – kolko stoji zapojenie taxametru? A kde vsade su spolocnosti, ktore taxametre odborne zapajaju? (kraje)
  – kolko stoji podanie za ziadost o udelenie koncesie?
  – tieto poplatky sa hradia v kolkoch, alebo bankovym prevodom, sekom, priamo na mieste?
  – kolko stoji skuska pre majitela taxisluzby?
  – miesto parkingu – taxi sluzby by podla informacii na internete malo byt zalozene – zaplatene mestu, v ktorom budem taxisluzbu prevadzkovat este predtym, ako majitel – zakladatel taxi sluzby pojde na skusky? je toto miesto povinne?
  – garantom moze byt aj osoba, ktora uz vlastni napriklad kartu vodica taxi sluzby?

  Dakujem

 2. Mám penzión a v mojej ponuke je preprava ubytovaných na akcie kúpalisko ZOO a pod musím mat koncesiu na prepravu ako taxi keď uvedené služby majú v cene ubytovania neplatia ich dodatocne

  • Dobry den, odporucali by sme minimalne predmet „Nepravidelná osobná cestná doprava vykonávaná cestnými osobnými vozidlami, ktoré majú okrem miesta pre vodiča najviac 8 miest na sedenie“.

 3. Dobrý deň prajem,
  ak by som mal v predmete podnikania :Sprostredkovateľská činnosť v oblasti obchodu, služieb, výroby,,,Nákladná cestná doprava vykonávaná vozidlami s celkovou hmotnosťou do 3,5 t vrá,,,Poskytovanie služby vedenia cudzieho motorového vozidla… Chel by som voziť FO aj PO na objednávku na im zadané miesto, svadby, firemné akcie, na letiská. Je potrebné z mojej strany mať aj TAXI koncesiu na firmu???

  Ďakujem.

  • Dobry den, v minulosti sa taketo nieco dalo prevadzkovat ako „Preprava osob“. Bohuzial tento predmet podnikania uz neexistuje a je zrejme nutne ziskat koncesiu na taxik. Viac Vam ale povedia na Okresnom urade, odb. Zivnostenskeho podnikania.

 4. Dobrý deň.
  Od roku 2009 mám živnosť na „Nepravidelnú osobnú cestnú dopravu vykonávanú cestnými os. vozidlami, ktoré majú okrem miesta pre vodiča najviac 8 miest na sedenie“.
  Platí mi a môžem podnikať na základe tejto živnosti, alebo mi na základe zmien v predpisoch mohla zaniknúť a musím si požiadať o taxislužbu?
  Vďaka za odpoveď,

 5. dobry den mam odbornu sposobilost a koncesiu som SZCO a chcem zamestnavat na zivnost sofera ktory ma preukaz taxi vodica a ostatne potrebne dokumenty, otazka je ci moze pre mna pracovat na zivnost alebo ho musim oficialne zamestnat ?

 6. Dobry den mam osvecenie o cesnej doprave a chcem vediet ake potrebujem este osvecenie ak idem prepravovat ludi na letiska dakujem

 7. V Sp.Novej Vsi funguje taxi sluza city taxi,sidli v Levoci,Presovsky kraj,patkovne miesta ma platene v tiez v Levoci,v SNV nema zapkatene ani jedno miesto!Vodici su mladsi ako 21,nue vsetvi,nemaju karty /preukazy vodica taxi,je tam casta obmena zamestnancov.Moze podnikat taxi z Presovskeho kraja v Kosickom? Aj za tych podmienok,ake som uviedol?udajne za tym stoji primator SNV,nominant smeru…preco neplatia podmienky pre vzetkych rovnake….

 8. Dobrý deň, mám koncesiu na konkrétne auto na prepravu osôb , ktoré chcem predať. Musím najprv zrušiť koncesiu alebo predajom auta sa koncesia zruši automaticky, keďže auto uz nebude v mojom vlastníctve?

 9. Dobrý deň. Stačí, keď vozidlo taxislužby spĺňa len jednu z podmienok pre batožinový priestor? Teda ak umožňuje prepravu 50 kg batožiny, ale nemá objem kufra 375 dm3, je možné ho využívať? V zákone je spojka „alebo“ (musí umožniť prepravu najmenej 50 kg cestovnej batožiny pri plnom obsadení v rámci celkovej hmotnosti vozidla alebo musí mať batožinový priestor alebo ložný priestor s objemom najmenej 375 dm3). Konkrétne vozidlo Dacia Sandero má objem kufra 320 dm3. Je možné ho zapísať do koncesie?

  • Dobrý deň, podľa nášho výkladu áno, ale ideálne bude, ak zavoláte pre potvrdenie na Dopravný úrad, ktorý vydáva tieto koncesie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *